Król lew

Dla wszystkich | 28 listopada 2009

7„Król Lew” był z całą pewnością jedną z najbardziej dochodowych bajek autorstwa wytwórni Walt Disney. Nie wiadomo właściwie, dlaczego tak się stało, ale fakt jest faktem. Wiele może mieć z tym wspólnego nowoczesna technika animacji rysunkowej, oprawa muzyczna autorstwa samego Hansa Zimmera oraz fabule, która potrafiła bawić i jednocześnie wyciskać łzy. Historia opowiadała o losach Simby, młodego lwiątka, którego ojciec jest Królem wszystkich zwierząt. Ojciec nazywa się Mufasa i jest dumnym, odważnym i uczciwym władcą, a jego królestwo nie obejmowało tylko tajemniczego miejsca, do którego nie docierało słońce i Simba otrzymał zakaz chodzenia w tamte rejony. Jednak na drodze między ojcem a synem stanął Skaza, zazdrosny o tron Mufasy, który jest jego bratem, namawia Simbę, by udał się do tajemniczego, mrocznego miejsca. Okazuje się ono Cmentarzyskiem Słoni, a jego mieszkańcy to żarłaczne hieny, które mają z królem na pieńku. Simba namawia swoją przyjaciółkę Nalę, by poszła z nim, a gdy w końcu docierają do tego miejsca, hieny zaczynają pościg za lwiątkami. W ostatniej chwili z opresji ratuje Simbę i Nalę Mufasa, przywracając do porządku żarłaczne hieny, po czym wraca do domu. Przywódcą hien okazuje się sam Skaza, który, jak się okazuje, ma kolejny plan pozbawienia Simby tronu, a przy okazji, samego Mufasy, by jeszcze szybciej zająć tron. Napuszcza stado spanikowanych antylop w kanion, gdzie znajduje się Simba, a Mufasa chcąc go uratować traci życie. Simba myśli, że to jego wina, a Skaza w dodatku namawia go, by uciekał, bo wszyscy go obwinią, a dodatkowo wysyła za nim hieny, by go pożarły. Simbie udaje się jednak uciec na pustkowia, a Skaza w końcu staje się królem całej sawanny. Simba następnego dnia o mały włos nie zostaje nieprzytomny rozdziobany przez sępy, ale z opresji wyciąga go Pumpa, guziec, oraz fretka Timon, którzy nie są zbyt inteligentni, ale za to bardzo przebojowi. Uczą Simbę nowego, lekkiego życia, bez trosk i obowiązków. Simba świetnie się czuje w roli wolnego lwa, jednak kilka lat później odnajduje go Nala, przyjaciółka Simby, która opowiada mu, jak bardzo stało się źle po śmierci Mufasy, w dodatku wszyscy myślą, że Simba nie żyje. Pod namową Nali i wspomnień swojego ojca wraca do domu, by uwolnić królestwo sawanny od tyrani Skazy i pozbyć się raz na zawsze hien. Okazuje się na miejscu, że Skaza nie jest taki skory do oddania tronu swojemu bratankowi.

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

South Park

Dla dorosłych | 28 listopada 2009

28Poza pełnometrażowym filmem, miasteczko „South Park” to przde wszystkim bardzo popularna, cyniczna bajka, wyśmiewająca zwyczaje Amerykanów i ich tradycje. Bohaterem każdego odcinka są czterek koledzy ze szkoły podstawowej, którzy mają gdzieś konwenanse, robią wszystko, co chcą i nie przejmują się konsekwencjami. Bohaterzy to rozbestwione dzieciaki, dla których nie ma żadnej świętości, co widać przy każdym odcinku. Często autorzy tej bajki nabijają się z aktualnych wydarzeń, z postaci znanych na całym świecie, z show biznesu, z gwiazd sportu. Ostatnim na przykład bardzo dobrym przykładem jest publiczne wystąpienie Tigera Woodsa, który przepraszał wszystkich za swoje zachowanie. Wiele odcinków porusza tematy tabu, o których nie mówi się publicznie, jednak dla autorów tego programu, jak wielokrotnie można było się przekonać, nie ma rzeczy zakazanych, a o wszystkich można mówić, opowiadać ciętym językiem i tak dalej. Dlatego właśnie bajka jest zakazana i często stacje telewizyjne zmuszone są puszczać ją w późnych godzinach nocnych z wyraźnym zaznaczeniem, iż jest to program przeznaczony tylko dla dorosłych. Sceny ukazyne w South Park bardzo rzadko ograniczone są jakąkolwiek cenzurą, a jeśli już takowa występuje, zazwyczaj jest ona połowiczna, domontowana na odczepnego. Był na przykład taki odcinek, w którym wystąpiły gwiazdy internetu, czyli ludzie, którzy swoimi nagraniami na popularnym serwisie You Tube zystali pewien rodzaj sympatii odbiorców. Ludzie ci przyszli po swoje wypłaty za występowanie na serwisie i czekali razem z bohaterami bajki na swoją kolej. Między nimi wystąpił pewien konflikt, mianowicie wszyscy zarzekali się, iż to oni dali najlepszy filmik na serwis i to im należy się główna wygrana. Niestety nikt nie chciał ustąpić, co doprowadziło do kłótni i bójki. Ta po chwili przerodziła się w krwawą rzeź, kiedy jeden z nich wyciągnął broń i zaczął zabijać. W bójce uczestniczyły także niedźwiedzie, które nadały rzezi jeszcze krwawszy wymiar. Inna sprawa dotyczyła na przykład Britney Spears, która kilka lat temu nie mogła odpędzić się od śledzących ją paparazii, czekających na jej każde potknięcie. Wtedy „wystąpiła”, można tak powiedzieć, w tej bajce jako ofiara niedoszłego samobójstwa. Chciała strzelić sobie strzelbą w głowę, jednak udało jej się przeżyć, mimo iż nie miała połowy twarzy. Chłopcy chcieli jej zrobić zdjęcie, a gdy okazało się, że ona jest w depresji, strzeliła sobie w głowę. Chłopcy chcieli jej to wynagrodzić i odseparować od świata, z dala od fotografów.

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

Historia ucznia

Dla dorosłych,Dla młodzieży | 25 listopada 2009

27„Historia ucznia” jest jedną z zestawionych ze sobą bajek obsadzonych w świecie Matrixa. Jego głównym i właściwie, co za tym idzie, głównym bohaterem jest Michael Popper, który od dawna uważa, że z otaczającym go światem jest coś nie w porządku. Nie wie dokładnie, co, ale po prostu to czuje. Scenariusz do bajki napisali sami bracia Wachowscy, natomiast jego reżyserem jestShinichiro Watanabe. Michael Popper jest nastolatkiem, który wyróżnia się na tle innych licealistów. Ma dziwnie ozdobioną szafkę na prywatne rzeczy, jeździ na zajęcia na deskorolce. Wszystko to jest niepoprawne. Pewnego dnia budzi się w nocy – śniło mu się, że umierał, spadał z wysokości prosto na chodnik. I co najważniejsze sen wydawał mu się bardziej rzeczywisty niż cały świat. Zaczął szukać w internece ludzi, którzy czują podobnie jak on. W pewnym momencie przyłącza się tajemnicza postać, która ostrzega go i jednocześnie zachęca do poznania głębszej prawdy o otaczającym go świecie. Ten chce poznać tożsamość tajemniczej osoby, jednak nie otrzymuje już wyjaśniającej odpowiedzi. W szkole dzień płynie bardzo monotonnie, nic ciekawego się nie dzieje. Do czasu jednak, aż odbiera telefon, ku zdenerwowaniu nauczyciela, w którym słyszy głos Neo. Neo mówi mu, by uciekał, póki może, bo przyjechali po niego. Uciekaj, mówi, uciekaj. I zaczyna się efektowny pościg po rozległych korytarzach wielkiego liceum. Michael wyciąga z szafki swoją deskorolkę dzięki której jest szybszy od ścigających go osób, skacze ze schodów, po ławkach, jedzie po stołach na stołówce, jest bardzo zwinny. Jednak trafia na ślepy zauek i ucieka do damskiej toalety. Stamtąd zostaje mu już tylko ucieczka przez rynnę na dach, ponieważ na dole już czekają na niego agenci. Gdy dochodzi do dachu, przypomina mu się sen. Zaczął się tak samo. Skoczył i umarł. Teraz zaczyna głęboko wierzyć, że może dowidzieć się prawdy o Matrixie dzięki temu ruchowi – skokowi z wysokości, co zabije go tutaj, ale będzie mógł żyć w realnym świecie. I skacze. W locie, przez tę krótką chwilę, kiedy leciał, czuł się naprawdę wolnym człowiekiem, wolnym od trosk i poczucia obowiązków. Takim właśnie chciał być zawsze. I umiera. Jego bliscy urządzają pogrzeb, jednak on budzi się ze snu w pojeździe Morfeusza, gdzie dziękuje Neo za to, że wydostał go z Matrixa, na co Neo odpowiada, że zrobił to sam. Na monitorze dzieciaka pojawia się napis, że nie jest sam, ciągle ktoś jest z nim.

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

Pada Shrek

Dla wszystkich | 23 listopada 2009

38„Pada Shrek” jest krótkometrażowym filmem animowanym powstałym po produkcji „Shrek Trzeci”, którego akcja dzieje się w boże narodzenia. Filmik trwa zaledwie kilkadziesiąt minut, jednak jego przekaz jest bardzo wyraźny. Mianowicie widzimy Shreka wylegującego się przed swoim domem, w środku lata, gdy przychodzi do niego z niezapowiedzianą wizytą Osioł i ostrzega, że już niedługo jest zima, a w zimie najważniejsze jest boże narodzenie. Shrek mówi, że nie interesują go te głupie święta. Scenariusz wydarzenia powtarza się za kilka tygodni, w jesień, a Shrek nadal podtrzymuje swoją wersję. Jednak w dzień poprzedzający Boże Narodzenie Fiona jest zachwycona , ponieważ słyszy omylnie, że Shrek przygotował niespodziankę w święta. I Shrek teraz musi zrobić wszystko, by Fiona nie dowiedziała się o jego zdaniu na temat tego wydarzenia, dlatego biegnie do sklepu i kupuje książkę-instrukcję, jak urządzić święta w cudownym stylu. Wraca do domu i następnego dnia w boże narodzenie jego dom jest pełen ozdóbek i świecących lampek. Wieczorem chce jak przystało na pana domu opowiedzieć bajkę dla całej rodziny. Siada więc przy kominku, zrelaksowany i uśmiechnięty, a w tym czasie do jego domu wpada Osioł ze wszystkimi przyjaciółmi. Shrekowi nie podoba się to zbytnio, ponieważ nie dość, że jest odludkiem i nie lubi zbyt dużego towarzystwa, to jeszcze zwaliło ono mu się do domu w dzień przeznaczonym tylko dla rodziny. Po trwającej kilka minut imprezie wraca do swojej bajki, jednak palą się też do tego Osioł, Pinokio oraz Kot w Butach. Każdy opowiada inną wersję i nikt nie daje nikomu skończyć, ponieważ jest pewien, że to właśnie jego wersja jest najważniejsza. Podczas jednej z kłótni dochodzi do małego wypadku, który doprowadza Shreka na skraj wytrzymałości i wyrzuca wszystkich bliskich z domu. Wtedy też Fiona razem z dziećmi wychodzi, ponieważ chce spędzić tę noc z rodziną, a właściwie wszyscy ci są ich rodziną. Shrek pojmuje, co zrobił źle i zamierza przeprosić wszystkich. Przyjaciele dowiadują się także, że Shrek zrobił to, co zrobił, poniewaz właściwie nie ma bladego pojęcia o tym, jak powinno urządzac się te święta przez jeden, zasadniczy powód. Nigdy wcześniej nie miał urządzanego bożego narodzenia. Wzruszeni przyjaciele po małych uszczypliwościach wybaczają mu wszystko. Cała rodzina wraca do domu, kończy się impreza, a Shrek opowiada swojej rodzinie prawdziwą, przynajmniej według niego, historię Świętego Mikołaja. Premiera tej krótkiej bajki odbyła się w 2007 roku w na całym świecie. W Polsce emitowana była w Boże Narodzenie, czyli 24 grudnia i dzień następny. Co roku bajka jest emitowana.

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

Dinozaur

Dla dzieci | 21 listopada 2009

5Jedna z piękniejszych bajek Walta Disneya to „Dinozaur”. Opowiada o przygodach prehistorycznego pięknego kaczątka, czyli dinozaura, który trafił pod opiekę sympatycznych, ale ostrożnych lemurów. Ich przywódca niezbyt zgadza się, by Aladar, młodziutki dinozaur, został z nimi, ale Suri, opiekunka stada, chce go zatrzymać. Akcja przenosi się kilka lat wprzód, gdy Aladar jest już dorosłym, chociaż i tak młodym jak na swój wiek dinozaurem i chroni swoją małpią rodzinę przed zagrożeniami. Czuje się inny, wie, iż nie należy do tego miejsca, ale kocha rodzinę i nie myśli o tym, by ją zostawić wcale. Pewnego dnia, a właściwie wieczoru, lemury urządziły obrzędy godowe, czyli każda małpka szukała na drzewie swojej drugiej połówki, tańcząc, śmiejąc się i ciesząc wolnością. Gdy słońce zaczęło zachodzić, z nieba spadło mnóstwo rozświetlonych gwiazd. Zaniepokojona rodzina zebrała się w kupę i obserwowała niebo, z którego zaczął spadać olbrzymi meteoryt. Jego uderzenie w Ziemię powoduje kataklizm na światową skalę, czyli ogień rozszerzający się w błyskawicznym tempie po całym świecie. Ucieczka niewiele daje, a jednak dzięki zwinnemu i szybkiemu Aladarowi rodzinie w ostatniej chwili udaje się przetrwać potwornie zabójczą falę uderzeniową – Aladar w przypływie ostateczności skacze do wody i w ten sposób rodzina jest cała. Następnego dnia, gdy słońce oświetla planetę, okazuje się, że jest prawie cała wymarła. Rodzina wyrusza na poszukiwanie żywej duszy i natrafia na podejrzanie zaciekawione nimi dinozaury. Okazuje się, że to stado niebezpiecznych, drapieżnych i wiecznie głodnych vielociraptorów, które atakują Aladara. Dinozaur wbiega w burzę piaskową, gdzie natrafia na podrózujące dinoazury. Przewodzi nimi brutalny i władczy Kron, który nie uznaje słabszych od siebie. Aladar na wstępnie wpada z nim w mały konflikt. Maszeruje dalej z nimi w stadzie, zaprzyjaźniając się ze starą samicą diplodoka oraz triceratopsa, które ledwo, bo ledwo, ale jeszcze póki co nadążają za stadem. Ich tropem podąża jednak para mięsożernych i potężnych kantozaurów, z którymi nie upora się nawet Kron. Kiedy więc docierają do miejsca przeznaczenia – jedynej ocalałej doliny, niedotknięte kataklizmem, a ich tropem pojawiają się brutalne potwory, nie pozostaje nic innego jak z nimi walczyć. Jednak nie siłą, a sposobem można je pokonać, Aladar o tym wie i namawia wielkie stado, by mu w tym pomogły. Kron zostaje sam i płaci za to najwyższą cenę.

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Następna strona