Madagaskar

Dla wszystkich | 21 stycznia 2010

36„Madagaskar” to wyprodukowana po Shreku animacyjna superprodukcja autorstwa DreamWorks. Historia opowiadana w tej bajce jest prosta. Oto mamy nowojorskie zoo. Jego główną atrakcją jest fotogeniczny Alex, lew (w tej roli Ben Stiller), którego życie w uwięzi bardzo rozpieściło, jest mu tu dobrze i nie spieszy mu się opuszczać to miejsce. Niestety inaczej myśli jego najlepszy przyjaciel, czyli Marty, zebra (w tej roli idealny Chris Rock). Czuje instynktowny pęd do wolności w dziczy, gdzie nie ma żadnych ograniczeń. Jego przyjaciele z zoo wybijają mu ten plan z głowy, jednak on po cichu wciąż liczy, że jego los kiedyś się odmieni. I wtedy spotyka kopiące doły pingwiny. W rozmowie z nimi dochodzi do wniosku, iż coś musi być w tym miejscem nie tak. Zoo to nie jest naturalne miejsce dla takich zwierząt jak oni, dlatego postanawiają uciec. Marty również tej samej nocy wychodzi z zoo i rozpoczyna życie wolnego zwierzęcia. Gdy jego przyjaciele dowiadują się o tym, wyruszają w miasto za nim, przy przywołać go do porządku. Spotykają się na dworcu, gdzie spanikowani ludzie uciekają w popłochu. Nadciąga policja, która usypia wszystkie zwierzęta. Okazuje się, że prócz nich uciekały jeszcze pingwiny. I zaczęło się. Zgromadzenia na rzecz ochrony praw zwierząt protestują przeciwko ponownemu wysłaniu ich do więzienia, więc prawnicy decycują, że zwierzęta zostaną natychmiast odwiezione do Afryki. Niestety, dzieje się nieco inaczej. Podczas podróży ze śpiączki budzą się pingwiny i kontynuują swój plan oswobodzenia. Chcą dotrzeć na Antarktydę i nie cofną się przed niczym. Przejmują zatem statek, obezwładniając jej załogę i silnym skrętem powodują wyrzucenie niektórych skrzynek w morze. W tych skrzynkach siedzi Marty, Alex i ich przyjaciele – żyrafa Melman, Gloria hipopotamica. Trafiają na tajemniczą wyspę, która okazuje się dzika. Wszyscy wpadają w panikę, a Marty cieszy się niesamowicie, robi wszystko, na co miał ochotę. W tym samym czasie stado lemurów odkrywa tajemnicze zwierzęta, które przybyły na wyspę. Przewodniczy im król Julian, zabawny, śmieszny lemur, który uważa siebie za lepszego od innych. W jego roli wystąpił genialny Sasha Baron Cohen. Król Julian uznaje te zwierzęta za na tyle silne, by przeciwstawiły się innym drapieżnikom, które nawiedzają tę wyspę, czyli hienom. Te zostają całkowicie przepędzone, a mieszkańcy wyspy cieszą się z takiego obrotu spraw. Niestety w Alexie budzą się naturalne instynkty, które powodują w nim wybuch agresji i chęć jedzenia swoich przyjaciół. Co się dalej wydarzy, tego nikt nie wie, niestety sytuację wykorzystują podłe hieny, które zemierzają zaprowadzić nowy porządek na tej wyspie. To jest ciężki test przyjaźni między zwierzętami z zoo.

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Tarzan

Dla dzieci,Dla młodzieży | 17 stycznia 2010

32„Tarzan” jest jedną z wielu bajek, które studio Walta Disneya postanowiła poddać własnej obróbce i stworzyć z tego pewną produkcję. Mianowicie w 1999 roku wyprodukowali bajkę o mieszkańcu dżugli tak piękną, że otrzymała Oscara za piosenkę Phila Collinsa. Bajka opowiadała o młodym dziecku, którego rodzice jako jedyny przetrwali straszliwy pożar okrętu i na szalupie trafili na bezludną wyspę, zamieszkałą jedynie przez dzikie zwierzęta. Ojciec był bardzo znanym na świecie inżynierem, więc z łatwością zbudował prowizoryczny dom, który w pewnych względach chronił jego rodzinę przed drapieżnikami. Jednak nie przewidział, iż tygrys wejdzie do domu po drzewie i zabije ich. Tak się jednak stało. W dodatku ten sam tygrys niegdyś zabił nowonarodzone dziecko Kali, wrażliwej gorylicy. Całe stado jej współczuło. I pewnego dnia ona natrafiła na opuszczony dom inżyniera i jego żony. Odnalazła w nim dzieciątko, młodego Tarzana, które postanawia zatrzymać. W tym samym momencie okazuje się, iż tygrys jeszcze nie opuścił miejsca zdarzenia i stara się teraz zabić Kalę. Tej cudem, a właściwie przypadkiem udaje się uciec. Jej stado jest bardzo uprzedzone do nowego dziecka zrozpaczonej matki, ale nie mówią jej tego wprost. Dopiero przywódca stada, Kerchak, mówi wprost, że to dziecko nie pasuje do ich społeczności, jest inne. Kala postanawia jednak zatrzymać je i wychować. Kilka lat później młody Tarzan, jeszcza jako dziecko, stara się wpasować w zwyczaje goryli. Chodzi po drzewach, jak i one, stara się nadążać za ich tempem skoku po drzewach, jednak Terk wraz ze swoimi przyjaciółmi niezbyt akceptuje go w swoim młodym towarzystwie. W końcu Terk jest zmuszona powiedzieć Tarzanowi, że jej kumple niezbyt go lubią, dlatego wymyśla na poczekaniu, że by zdobyć ich uznanie, musi zdobyć włos zerwany słoniowi z ogona. Tarzan bez ostrzeżenia pakuje się do stawu i z wielkim trudem, ale udaje mu się zdobyć owy włos. Jednak spłoszone wielkie zwierzęta taranują jego stado, o mało nie zabijając jego członków. Wtedy Kerchak kieruje swoje pretensje do Kali, przekonuje, że Tarzan nie pasuje do nich, że należy się go pozbyć i tak dalej. Tarzan to wszystko słyszy i ucieka na jakiś czas. Wieczorem pociesza go Kala zapewniając, że kiedyś będzie jeszcze wspaniałym gorylem i to takim, że Kerchak odwoła to, co powiedział. I istotnie, kilka lat później, gdy Tarzan jest już dorosły i razem z Kerchakiem nie wchodzą sobie w drogę – nadarza się okazja, ponieważ stado atakuje tygrys i Kerchaka ratuje Tarzan. Zaraz potem jednak, nadarza się jeszcze „większa” ku temu okazja.

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Madagaskar 2

Dla wszystkich | 9 stycznia 2010

37„Madagaskar 2” jest kontynuacją jednego z najbardziej kasowych filmów animowanych DreamWorks. Pierwsza część z 2005 roku okazała się jedną z najbardziej oczekiwanych premier roku, dlatego twórcy bez żadnego wahania postanowili kontynuować swoje dzieło. Jego światowa premiera odbyła się 7 listopada 2008 roku, natomiast w Polsce film miał premierę 1 stycznia następnego roku. Co ciekawe w poprzednim roku w niektórych miastach, na przykład w Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku miała miejsce przedpremiera, na którą dostać się mogli tylko wybrani ludzie. Historia tej części „Madagaskaru” zaczyna się wspomnieniem Alexa, dzięki czemu widzowie dowiadują się od razu, skąd jest. Afryka, złe wspomnienia o porwaniu, transport do zoo w Nowym Jorku. Wszystko jasne. Potem akcja przenosi się na wyspę Madagaskar, gdzie zwierzęta, które niegdyś przyleciały bardzo niechcący, planują właśnie powrót do domu. Wyprawie przewodniczy pingwin i jego podwładni, którzy stylizowani są na żołnierzy. Udało im się odrestaurować wrak samolotu dostawczego i jego przygotowanie do nowego startu zostało ukończone. Zadowolny Marty, Alex i ich przyjaciele wraz z królem Julianem wsiadają do samochodu, a inni pomagają wystartować samolot. W czasie lotu jeden z pingwinów zauważa palący się silnik, co prowadzi awaryjnego lądowania. Następuje panika, a samolot o mały włos nie rozbija się. Początkowo nikt nie orientuje się, gdzie się znajdują, jednak zaraz wychodzi na jaw, że oto trafili do ich ziemi obiecanej, czyli Afryki. Marty odnajduje stado, w którym wszyscy są podobni do niego, Melman, który jest hipochondrykiem i zna się na medycynie, zostaje nowym szamanem, uzdrawiającym swoich współplemieńcow. Alex natomiast odnajduje ojca i swoją matkę, a Gloria, hipopotamica odnajduje miłość swojego życia, chociaż nie wie, że Melman jest w niej potajemnie zakochany. Okazuje się, że Alex musi udowodnić swoją męskość występując w walce. Niestety przegrywa z kretesem, a jak nakazuje tradycja, potem zostaje wyklęty ze stada. Przywództwo przejmuje brat ojca Alexa. Marty natomiast zaczyna czuć się zbyt schematycznie – uwielbiał być jedynym w swoim rodzaju, a teraz jest identyczni jak wszyscy. Melman okazuje się być śmiertelnie chory i niedługo umrze, a Gloria zawodzi się na swoim nowym ukochanym. Wszystko zmierza w złą stronę, jednak pojawia się okazja na powrót do domu – przyspieszenia naprawy rozbitego samolotu mogą dokonać małpy, które mają przeciwstawne kciuki, co jest bardzo istotne w odbudowie uszkodzonego wraku. Nowojorscy turyści natomiast trafią przypadkiem do dziczy, a przewodzi nimi odważa starsza kobieta, która nie daje sobie w kaszę dmuchać.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,

Shrek 2

Dla wszystkich | 6 stycznia 2010

26Kontynuacja pierwszego „Shreka” była wielkim wydarzeniem, ponieważ wtedy można było się przekonać, czy sukces ogra to tylko przypadek studia DreamWorks czy umiejętna kalkulacja. Okazało się, że pracownicy Fabryki Snów wiedzą co robią. Problemy Shreka i Fiony okazały się nie tylko mądrze rozegrane, ale też są bardzo prawdzie. Oto bowiem do nowo upieczonego małżeństwa dociera zaproszenie od rodziców żony, teściów Shreka, na poznanie się. Po małej kłótni Fiona ze Shrekiem i Osłem ruszają przez lasy do Zasiedmiogórogrodu, by połączyć się jak jedna wielka rodzina. Rodzice Fiony są oczywiście zszokowani – gdy wysyłali Fionę do zamczyska mieli nadzieję, że klątwa zniknie, a i ona znajdzie sobie przystojnego męża. Królewna stara się nieco ignorować ten fakt, ale Król jest zdecydowanie tym wszystkim zbyt zmieszany i nie dopuszcza do siebie myśli, że taki stan rzeczy może trwać. Zwłasza, że pojawia się Książę z Bajki z Wróżką Chrzestną, swoją matką. Są źli na Króla Harolda, ponieważ dawno temu zawrzeli umowę – Harold zrobi wszystko, by Fiona poślubiła Księcia z Bajki. Teraz zamierzają siłą zmusić go do tego, by zrobił to, jak należy. Dlatego umawia się ze Shrekiem w lesie pod pretekstem wspólnego polowania i poznania siebie nawzajem. Shrek nie domyśla się, że jest wystawiany. W nocy Król idzie do ciemnego baru, gdzie poszukuje pewnego łowcę głów. Płaci sporo pieniędzy pewnemu mordercy. Następnego dnia Shrek z Osłem, zgubieni w lesie, napotykają się na tego zleceniobiorcę, który okazuje się zwyczajnym Kotem w Butach. Początkowo wydaje się profesjonalistą, jednak w chwilę potem wychodzi z niego niezdarstwo i w sumie sympatyczny charakterek. Shrek zdołowany negatywną postawą króla wobec niego postanawia poprosić Wróżkę Chrzestną o pomoc. Idzie do jej fabryki, jednak na miejscu zostaje wyśmiany i poniżony. Wychodzi z niczym, ale po drodze rozrabia trochę w magazynie, zabierając ze sobą tajemniczą miksturę. Za jej pomocą, jak mówiła etykietka, królewna i on będą piękni i będą żyć długo i szczęśliwie, dlatego wraz z Osłem (który chce w akcie solidarności łyknąć to razem z nim) piją to do dna. Następnego dnia zarówno on, Osioł jak i Fiona budzą się odmienieni. Shrek i Fiona nie są już ogrami, tylko pięknymi osobami, a Osioł jest śnieżnobiałym, pięknym rumakiem. Jednak w międzyczasie Wróżka Chrzestna układa plan, według którego Fiona ma zakochać się w Księciu, a Shrek ma zostać usunięty w cień. I tak się dzieje, jednak gdy Shrek dowiaduje się o podstępie Wróżki, Księcia i Króla, postanawia działać. Król ma wyrzuty wobec siebie i w pewnym momencie postanawia pomóc swojemu zięciowi.

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,

Flinstonowie

Dla wszystkich | 5 stycznia 2010

15„Flinstonowie” są jednym z wielu flagowych produktów animacyjnych Warner Bros. To bajka umiejscowiona w czasach kamieniołomów, tysiące lat przed naszą erą, kiedy po naszej planecie stąpały władczym krokiem gadzie dinozaury. Filnstonowie byli stylizowani na normalną, zwyczajną rodzinę amerykańskich przedmieść, gdzie najpoważniejszymi troskami były przypalone obiady. Głównym, pierwszoplanowym bohaterem był Fred Flinstone. Pracował w kamieniołomach i wywiązywał się z tej pracy najlepiej, jak tylko potrafił. Miał również żonę Wilmę, oraz córeczkę Pebbles. Ulubieńcem tej rodziny był niesforny, sympatyczny pies Dino. Drugim najważniejszym bohaterem, obok Freda, był Barney Rubble, który również pracował razem z nim w kamieniołomie. Obok niego zawsze występowała żona Betty oraz ich adoptowany sym Bamm-Bamm, a natomiast ich pociechą rodziny był prehisotyczny kangur imieniem Hoppy. Każdy z odcinków o Flinstonach trwał około dwudziestu pięciu minut. „Flinstonowie” byli o tyle interesującą bajką, bo pokazywano w dość ciekawy sposób relacje międzyludzkie, jakie znamy aktualnie, ale przez pryzmat starych, prehistorycznych czasów. Tamci ludzie, według scenarzystów, także mieli samochody, które jednak działały na podobnej zasadzie jak dzisiejsze samochodziki dla dzieci – czyli nie miały podłóg, a jeździło się nimi tupiąc. Pod zlewem nie stał śmietnik, tylko tłusty prosiak, który wchłaniał w siebie wszystko, a za prysznic robiła trąpa oswojonego mamuta, który spryskiwał wszystkich, którzy tego chcieli. Powstał nawet film na podstawie histori o Flinstonach, w którym wystąpiła między innymi Halle Berry. Film opowiadał o normalnym życiu głównych bohaterów, jednak dodał do tego etap, gdy Rubblowie adoptowali swojego ukochanego synka – Bamm-Bamm, który wtedy był strasznym dzikusem, wychowywanym przez dzikie zwierzęta. W kamieniołomach natomiast pewien ambitny w negatywny sposób biurokrata postanawia spiskować przeciw firmie i ogranizuje konkurs na prezesa firmy. Fred Flinstone wygrywa ten konkurs dzięki Barneyowi, który chciał mu się odwdzięczyć za pożyczkę, dzięki której mógł adoptować synka. Fred zostaje prezesem zarządu i czuje się w tej roli bardzo dobrze, jednak nie zauważa, że cwany urzędnik knuje spisek, a Freda upatrzył sobie jako kozła ofiarnego. Fred korzysta z chwilowego dobrobytu i nie przewiduje, jak wielkie kłopoty nadchodzą w jego stronę i to nie tylko ze strony firmy, ale i jego charakteru, który nie przetrwa próby.

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,