Miasteczko South Park

Dla dorosłych | 9 marca 2010

11„Miasteczko South Park” jest pełnometrażową wersją najbardziej obraźliwej kreskówki, jaka kiedykolwiek powstała. Serial opowiadał o perypetiach grupki przyjaciół z lokalnej szkoły podstawowej, której uczniowie są niewiarygodnie zblazowani. Pierwszy, jednym z głównych bohaterów, jest Stan – ubrany w niebieską czapkę i kurtkę, najbardziej dorosły i inteligentny chłopiec, który zawsze ma coś do powiedzenia, a pod koniec serialu najczęściej wypowiadał puentę obranego tematu. Kyle był z kolei ubranym w czerwoną kurtkę i zieloną czapkę Żyd, którego rodzina bardzo poważnie podchodzi do tematu religii. Trzecim bohaterem jest Kenny, ubrany w czerwony kaptur chłopiec. On z kolei pochodzi z bardzo biednej rodziny, patologicznej i nielubianej przez większość mieszkańców. Kenny zawsze pod koniec prawie każdego odcinka umiera w bardzo brutalny sposób – albo zostanie niechcący powieszony na sztandarze Stanów Zjednoczonych, albo zgniecie go statek kosmiczny. Jego największe zainteresowania krążyły koło erotyki i pornografii. Ostatnim, czwartym głównym bohaterem jest Eric Cartman, otyły, bardzo rozpieszczony przez samotną matkę, ubrany w czapeczkę. Nie lubi ludzi a najbardziej tych, którzy mu się sprzeciwiają. Uwielbia ciągle jeść, zawsze podbiera swoim kolegą drugie śniadanie na stołówce, uwielbia nabijać się z biedniejszych od siebie i nie interesuje go czyjeś cierpienie. Wszystko widzi przez pryzmat swojej osoby i swoich korzyści, jakie może wynieść z każdej sytuacji. Każdy odcinek „South Park” opowiadał o absurdach amerykańskiego, małomiasteczkowego społeczeństwa. Pełnometrażowy film opowiada o tym, w jaki sposób chłopcy stali się tacy, jacy są w serialu. Mianowicie w kinie miasteczka emitowany jest film dla dorosłych, którego autorami są dwaj kanadyjscy komicy. Dzieciaki podstępem wchodzą na seans, który odmienia ich na całe życie. Są wulgarni, oceniają w bardzo kpiący sposób i nie liczą się z żadną świętością. Rodzice są zbulwersowani. Dyrektor zaprasza do szkoły rodziców wszystkich dzieci i pokazuje, jak bardzo film ten wpłynął na psychikę ich pociech. Rodzice decydują się na wysłanie ich na zajęcia z zakresu dobrego zachowania, a kanadysjką telewizją oskarżają o deprawowanie grzecznych, ustawionych dzieci z amerykańskich miasteczek. Gdy terapia dzieci nie pomaga, rodzice organizują obławę na komików, której finałem ma być ich publiczna egekucja. Kanada zamierza odpowiedzieć wojną.

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,

Animatrix

19„Matrix” bez wątpienia był milowym krokiem w tworzeniu filmów i efektów specjalnych, nic więc dziwnego, że prodcenci wyszli poza szlaban filmu i zrobili z niego bajkę o nazwie „Animatrix”. Jest to zestaw dziewięciu wspaniałych opowieści o świecie osadzonym w realiach Matrixa – rzeczywistości wykreowanej przez maszyny, by mogła spokojnie i bez przymusu kontrolować narodziny ludzi, którzy byli dla maszyn niczym więcej jak tylko bateriami. „Animatrix” jest poniekąd kontynuacją pierwszej części, ale może też funkcjonować jako autonimiczna historia, a właściwie historie, ponieważ zawarte w nich fabuły opowiadają nie tyle o kolejnych perypetiach między Neo a Trinity, a dotyczą całego Matrixa. Tak więc pierwsza opowieść dotyczy innego statku, który kryjąc się przed maszynami, odkrywa, że maszyny odnalazły Syion i przekopują się do niego, a Syion jest ostatnim ludzkim miastem, znajdującym się blisko jądra Ziemi, czyli tam, gdzie jeszcze jest ciepło. Informacja ta pomoże ludzkości przygotować się do walki, która jednak z góry jest wygrana przez maszyny. Kolejna historia opowiada o przeszłości, czyli o tym, jak to się stało, że ludzie zaczęli wojować z maszynami, które sami stworzyli. Widzimy jak bardzo zachłanni i aroganccy mogą być ludzie w stosunku do niższych od siebie gatunków. Jednak z czasem, gdy maszyny zyskały logiczne tryby inteligencji, co znaczyło tyle, że mogą samodzielnie myśleć, zaczęły się buntować, tworzyć własne społeczności. Ludziom nie podobało się, że maszynom wiedzie się lepiej od nich, że nie męczą się, że pracują i ich społeczeństwo znajduje się w lepszym położeniu. Dlatego wywołują z nimi wojnę. Walki trwają bardzo długo, a zwycięzcy ciągle nie widać. Najgorsze jednak dopiero przed ludzkością, która postanawia użyć ostatniego asa, jaki miała w rękawie. Maszyny zasilały się głównie słońcem, więc ludzie wpadli na pomysł, by przesłonić niebo grubą wartstwą dymu. I ruszają do boju. Początkowo idzie im dobrze, maszyny padają jedna po drugiej, jednak z czasem też i komputerom wiedzie się coraz lepiej. Ludzie zaczynają dostawać po swoich najcenniejszych bazach, ginie coraz więcej ofiar, aż zdają sobie sprawę, że stoją na przegranej pozycji. Wojnę przegrywa ludzkość, a ostatni przedstawiciele naszego gatunku postanawiają zawrzec pokój. Ale maszyny już wtedy nie chcą pokoju, tylko rewanżu za wszystkie wyrządzone im krzywdy – organizują własny kodeks, konstytucję i prawa, które nie pozwala współżyć z ludźmi. Dlatego wykorzystują ich jako główne pole zasilania. Ludzie rodzą się w słoikach, dając przez całe swoje życie energię i takimi też umierają, podłączeni do Matrixa.

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

South Park

Dla dorosłych | 28 listopada 2009

28Poza pełnometrażowym filmem, miasteczko „South Park” to przde wszystkim bardzo popularna, cyniczna bajka, wyśmiewająca zwyczaje Amerykanów i ich tradycje. Bohaterem każdego odcinka są czterek koledzy ze szkoły podstawowej, którzy mają gdzieś konwenanse, robią wszystko, co chcą i nie przejmują się konsekwencjami. Bohaterzy to rozbestwione dzieciaki, dla których nie ma żadnej świętości, co widać przy każdym odcinku. Często autorzy tej bajki nabijają się z aktualnych wydarzeń, z postaci znanych na całym świecie, z show biznesu, z gwiazd sportu. Ostatnim na przykład bardzo dobrym przykładem jest publiczne wystąpienie Tigera Woodsa, który przepraszał wszystkich za swoje zachowanie. Wiele odcinków porusza tematy tabu, o których nie mówi się publicznie, jednak dla autorów tego programu, jak wielokrotnie można było się przekonać, nie ma rzeczy zakazanych, a o wszystkich można mówić, opowiadać ciętym językiem i tak dalej. Dlatego właśnie bajka jest zakazana i często stacje telewizyjne zmuszone są puszczać ją w późnych godzinach nocnych z wyraźnym zaznaczeniem, iż jest to program przeznaczony tylko dla dorosłych. Sceny ukazyne w South Park bardzo rzadko ograniczone są jakąkolwiek cenzurą, a jeśli już takowa występuje, zazwyczaj jest ona połowiczna, domontowana na odczepnego. Był na przykład taki odcinek, w którym wystąpiły gwiazdy internetu, czyli ludzie, którzy swoimi nagraniami na popularnym serwisie You Tube zystali pewien rodzaj sympatii odbiorców. Ludzie ci przyszli po swoje wypłaty za występowanie na serwisie i czekali razem z bohaterami bajki na swoją kolej. Między nimi wystąpił pewien konflikt, mianowicie wszyscy zarzekali się, iż to oni dali najlepszy filmik na serwis i to im należy się główna wygrana. Niestety nikt nie chciał ustąpić, co doprowadziło do kłótni i bójki. Ta po chwili przerodziła się w krwawą rzeź, kiedy jeden z nich wyciągnął broń i zaczął zabijać. W bójce uczestniczyły także niedźwiedzie, które nadały rzezi jeszcze krwawszy wymiar. Inna sprawa dotyczyła na przykład Britney Spears, która kilka lat temu nie mogła odpędzić się od śledzących ją paparazii, czekających na jej każde potknięcie. Wtedy „wystąpiła”, można tak powiedzieć, w tej bajce jako ofiara niedoszłego samobójstwa. Chciała strzelić sobie strzelbą w głowę, jednak udało jej się przeżyć, mimo iż nie miała połowy twarzy. Chłopcy chcieli jej zrobić zdjęcie, a gdy okazało się, że ona jest w depresji, strzeliła sobie w głowę. Chłopcy chcieli jej to wynagrodzić i odseparować od świata, z dala od fotografów.

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

Historia ucznia

Dla dorosłych,Dla młodzieży | 25 listopada 2009

27„Historia ucznia” jest jedną z zestawionych ze sobą bajek obsadzonych w świecie Matrixa. Jego głównym i właściwie, co za tym idzie, głównym bohaterem jest Michael Popper, który od dawna uważa, że z otaczającym go światem jest coś nie w porządku. Nie wie dokładnie, co, ale po prostu to czuje. Scenariusz do bajki napisali sami bracia Wachowscy, natomiast jego reżyserem jestShinichiro Watanabe. Michael Popper jest nastolatkiem, który wyróżnia się na tle innych licealistów. Ma dziwnie ozdobioną szafkę na prywatne rzeczy, jeździ na zajęcia na deskorolce. Wszystko to jest niepoprawne. Pewnego dnia budzi się w nocy – śniło mu się, że umierał, spadał z wysokości prosto na chodnik. I co najważniejsze sen wydawał mu się bardziej rzeczywisty niż cały świat. Zaczął szukać w internece ludzi, którzy czują podobnie jak on. W pewnym momencie przyłącza się tajemnicza postać, która ostrzega go i jednocześnie zachęca do poznania głębszej prawdy o otaczającym go świecie. Ten chce poznać tożsamość tajemniczej osoby, jednak nie otrzymuje już wyjaśniającej odpowiedzi. W szkole dzień płynie bardzo monotonnie, nic ciekawego się nie dzieje. Do czasu jednak, aż odbiera telefon, ku zdenerwowaniu nauczyciela, w którym słyszy głos Neo. Neo mówi mu, by uciekał, póki może, bo przyjechali po niego. Uciekaj, mówi, uciekaj. I zaczyna się efektowny pościg po rozległych korytarzach wielkiego liceum. Michael wyciąga z szafki swoją deskorolkę dzięki której jest szybszy od ścigających go osób, skacze ze schodów, po ławkach, jedzie po stołach na stołówce, jest bardzo zwinny. Jednak trafia na ślepy zauek i ucieka do damskiej toalety. Stamtąd zostaje mu już tylko ucieczka przez rynnę na dach, ponieważ na dole już czekają na niego agenci. Gdy dochodzi do dachu, przypomina mu się sen. Zaczął się tak samo. Skoczył i umarł. Teraz zaczyna głęboko wierzyć, że może dowidzieć się prawdy o Matrixie dzięki temu ruchowi – skokowi z wysokości, co zabije go tutaj, ale będzie mógł żyć w realnym świecie. I skacze. W locie, przez tę krótką chwilę, kiedy leciał, czuł się naprawdę wolnym człowiekiem, wolnym od trosk i poczucia obowiązków. Takim właśnie chciał być zawsze. I umiera. Jego bliscy urządzają pogrzeb, jednak on budzi się ze snu w pojeździe Morfeusza, gdzie dziękuje Neo za to, że wydostał go z Matrixa, na co Neo odpowiada, że zrobił to sam. Na monitorze dzieciaka pojawia się napis, że nie jest sam, ciągle ktoś jest z nim.

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

Pocahontas

33„Pocahontas” jest jednym z głośniejszych filmów z wytwórni Walta Disneya. To 33 z kolei animowana historia, której inspiracja dotyczyła życia prawdziwej kobiety. Bajka opowiada o młodej indiance, zamieszkującą dziewicze dzikie tereny południowoamerykańskiej dżungli. Wiodą spokojne, ułożone życie bez problemów, czczą swoich zmarłych, nie mają problemów. Wszystko jest doskonałe. Pocahontas nie spieszy się do żadnego związku, mimo iż na oku mają ją już członkowie grupy. Pewnego dnia spokój sielankowego nastroju niszczy grupa ucywilizowanych poszukiwaczy złota, którzy przybywają na te tereny. Przewodniczy im chciwy Gubernator Ratcliff, który nie cofnie się przed niczym, by tylko zdobyć upragnione złoto. Pocahontas poznaje Johna Smitha, przystojnego poszukiwacza, który doskonale posługuje się też bronia palną. Początkowo uznaje go za identycznego jak inni jego współpodróżnicy pazernego na złoto człowieka. Zarzuca mu niedbałość o naturę, kompletny brak integracji z naturalnym środowiskiem. Właściwie nie jest zbyt daleka od prawdy, jednak John jest także dobrym człowiekiem. Nie wyrządza nikomu krzywdy, jeśli to nie jest absolutnie konieczne, szybko się uczy i ma uczucia. Pocahontas nieśmiało, acz skutecznie wprowadza go w życie Indian, pokazuje ich zwyczaje, mądrości, nauki. John przekonuje się z czasem do takiego życia, zaczyna doceniać to, co od lat docenia jej społeczeństwo i rozumie, iż nie mają prawa ze swoją załogą tak zakłócać ich spokoju. Innymi słowy dowiaduje się o sobie rzeczy, o które siebie nie podejrzewał. Pocahontas postanawia w końcu zapoznać Johna ze swoją dawno zmarłą babcią. Była to mądra kobieta, w indiański sposób wykształcona, była wróżką i dzięki temu utrzymuje kontakt nawet w stanie pozagrobowym. Jest zaklęta w długowiecznym, czterechsetnym drzewie. Uczy ona dziewczyne i chłopaka, doradza im w trudnych chwilach i ostrzega przed nadchodzącymi zmianami. Akurat właśnie są w środku wielkich zmian, ale wewnętrznych, które będą musiały skończyć się w trudny dla jednej ze stron sposób. Między Indianami a przybyszami napięcia rosną, wszystko zmierza nieuchronnie do wypowiedzenia wojny i długoletniego konfliktu. Wszystko o złoto. Nie ma sił, by powstrzymać ani jedną, ani tym bardziej drugą stronę. Gubernator wydaje rozkazy o przygotowaniu się do walki, a tymczasem John musi zadecydować, po której stronie konfliktu zamierza stanąć. To jednak nie wszystko, ponieważ to Pocahontas próbuje odwieść swoją rodzinę od wojny. Jak się okazuje, ani jedno ani drugie pozornie nie są w stanie zatrzymać nadchodzących wydarzeń.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,