Władca Pierścieni

Dla młodzieży | 5 marca 2010

16Mało kto wie, ale poza superprodukcją reżyserii Petera Jacksona i jego pierwowzorowi autorstwa JRR Tolkiena, pierwsza część „Władcy Pierścieni” ukazała się także w wersji rysunkowej. Bajka ta została wyprodukowana w 1978 roku. Cała opowieść opierała się na klasycznej animacji postaci rysunkowych, a gdzie niegdzie producenci postanowili wstawić filmowe sceny. Historia nie odbiega zbytnio od oryginału, tyle tylko, iż zrealizowano nieco większą powieść, niż to miało miejsce w pierwowzorze. Zaczyna się niewinnie. Do Hobbitonu, cichej, spokojnej wioski zamieszkałej przez niziołki zwane hobbity, zajeżdża Gandalf Szary, mądry i stary czarodziej, który przybywa do miasteczka na cześć Bilbo Bagginsa, który obchodzi właśnie swoje setne urodziny. Bilbo mimo tak sędziwego wieku trzyma się naprawdę wspaniale – wiele osób w związku z tym zadawało różne pytania, jaki jest jego sekret, ale nikt nie mógł się zorientować, że dużą rolę w tym cudzie odgrywa Pierścień, którego Bilbo znalazł podczas jednej ze swoich dawnych wypraw. O mały włos nie przypłacił go wtedy swoim życiem, tylko o tym nie wiedział. Pierścień, jak tłumaczy Gandalf, należy do czarnoksiężnika Saurona, który pokonany wieki temu teraz chce ponownie wrócić do życia. W związku z tym zbiera wielką armię, która pomoże mu podbić cały świat, a Pierścień będzie wieńczącym dziełem, które musi posiąść, by zostać wskrzeszonym. Gandalf wyznacza wnuka Bilba – Frodo Bagginsa, by uciekał z tym Pierścieniem, zanim wysłani przez Saurona słudzy przybędą na miejsce i zabiorą go żywcem. Frodo wraz ze swoim przyjacielem Samuelem i dwoma innymi przyjaciółmi wyruszają w podróż. Już pierwszej nocy spotykają w jednej z karczm, w których się zatrzymują, obieżyświata, który nie zdradza póki co swojego imienia. Wiadomo tylko, że chce pomóc zadecydować, co dalej począć z tym problemem. Udają się do krainy elfów, gdzie jeden z ich przywódców wpada na pomysł zniszczenia Pierścienia w miejscu jego powstania, co oznacza, że Frodo będzie musiał iść do grainy Mordoru, gdzie znajduje się centrum dowodzenia Saurona i wrzucić go do magmy tamtejszej lawy, z której został zrobiony, co definitywnie go zniszczy. Do Froda dołączaja krasnolud, elf, obieżyświat, który notabene okazuje się Aragornem, oraz jego brat. W ten sposób rozpoczyna się wyprawa Drużyny Pierścienia, a wszyscy wiedzą, że droga ta będzie straszna i bardzo długa, zanim nastanie jej kres i przeznaczenie.

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

Simpsons: The Movie

Dla młodzieży | 7 lutego 2010

10„Simpsons: The Movie” jest pełnometrażowym, kinowym produktem. Opowiadał historię rodziny Simpsonów, jakich na co dzień wielu fanów może oglądać w serialu, który zdobywa coraz szerszą popularność na całym świecie. Historia pełnometrażowych przygód Simpsonów zaczyna się następująco i całkiem niewinnie. Mianowicie Lisa Simpson, zaangażowana ekologicznie nastolatka, córka Homera Simpsona, postanawia zorganizować spotkanie na rzecz zwiększenia ostrożności przy wyrzucaniu śmieci. Jezioro w Springfield bowiem stało się jednym wielkim składowiskiem śmieci, więc coś trzeba z tym zrobić. Mieszkańcy zgadzają się z młodą ambitną ekolożką i od razu wprowadzają w mieście stan wyjątkowy, zabezpieczając dojście do jeziora. W tym samym czasie kapryśny Homer zaniedbuje coraz bardziej syna i zakochuje się w świni, grającej w reklamie, mającej iść potem pod topór. Hoduje ją w domu, a jej odchody składuje w wielkiej beczce. Gdy jedzie ją wyrzucić, jego przyjaciel informuje go o darmowym rozdawaniu pączków na mieście. Łakomy Homer postanawia pozbyć się sam tych odchodów, wrzucając je do niedawno oczyszczonego jeziora. Woda w nim osiąga taki poziom skażenia, że znajdujące się w pobliżu zwierzęta zamieniają się w mutanty. Sekretarz Ochrony Środowiska postanawia działać u samego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki – chce odciąć Springfield od świata wielką kopułą, by żadne brudy nie mogły zostać stamtąd wywiezione. Operacja powodzi się i ludzie w mieście dowiadują się, iż ktoś miał gdzieś ich ciężką pracę przy jeziorze. Homer nie przyznaje się do winy, ale dziennikarze odkrywają, że to jego sprawka, więc nadciągają do jego domu, by powiesić jego i całą jego rodzinę. Uciekają. Cudem udaje im się przedostać na drugą stronę kopuły, całkowicie uszczelniając miasto. Simpsonowie przenoszą się do Colorado, gdzie Homer odnajduje raj i spokój. Może tu pić do woli, mało pracować i wracać podchmielony do domu. Jego żona i dzieci są zniesmaczone zachowaniem swojego przywódcy rodzinnego i wracają do miasta. Homer przyznaje po czasie, że jest samolubny i chce to zmienić, wraca więc za nimi do miasta. W tym czasie prezydent USA nakazuje całkowicie zniszczyć Springfield razem z jego mieszkańcami, a w miejscu byłego miasta wykopać wielki widokowy kanion. Homer nadciąga z odsieczą, chcąc uratować społeczność Springfield i odzyskać szacunek, jakim darzyła go wcześniej jego własna rodzina.

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,

The Simpsons

Dla młodzieży | 1 lutego 2010

9„The Simpsons” jest pioniserską bajką w kategorii bajek dla dorosłych, nieprzeznaczonych dla dzieci. To historia zblazowanego małomiasteczkowego Homera, który pracuje w atomowej elektrowni, przy napromieniowanych elementach, a po pracy spędza czas na oglądaniu telewizji i zabawach ze swoim synem. Bajka uchodzi delikatnie za amerykański serial komediowy, ale poruszane w niej problemy, ukazywane od czasu do czasu sceny absolutnie przeczą jakoby byłaby to pozycja dla młodych widzów. Rodzina Simpsonów składa się z Homera, jego żony Marge, nastolatki Lisy, niemowlaka Maggie oraz ulubieńca numer jeden – nastolatka Brata. Pierwszy odcinek Simpsonów został wyprodukowany w tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym dziewiątym roku, a do tej pory wyprodukowano ponad pięćset jego odcinków, które składają się na ponad dwadzieścia sezonów, co z przypadku serialu, a już na pewno bajek, jest absolutnym rekordem. Pierwsze odcinki „Simpsonów” koncentrowały się głównie na postaci Brata, jednak z czasem fala zainteresowania jego postacią zaczęła opadać, więc twórcy skoncentrowali się na znacznie bardziej ekscentrycznej postaci, jaką jest Homer. Pierwsze odcinki zwariowanej rodziny trwały niecałe dwie minuty i były tylko przerywnikami pomiędzy większymi spektaklami, jednak u progu tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego roku producenci zdecydowali się wydać trzynaście pierwszych, pełnometrażowych, serialowych odcinków, które z miejsca zachwyciły społeczność. Jak można opisać prostymi słowami rodzinę Simpsonów? To bezpruderyjna, typowo amerykańska rodzinka mieszkająca w małym miasteczku Springfield (które nawiasem mówiąc istnieje naprawdę). Ich sąsiedzi są przekrojowym obrazem całej amerykańskiej społeczności, tak więc poznajemy fanatyków komiksów, religijnych Flandersów i wiele innych postaci. W całej karierze, swoją drogą, przewinęło się bardzo dużo bohaterów, niektórzy nawet prezentowali kreskówkowe postaci znanych aktorów, piosenkarek czy innych gwiazd show-biznesu. W dwa tysiące siódmym roku została wyprodukowana wersja kinowa popularnego serialu, która także od razu podbiła serca fanów na całym świecie, stając się bardzo popularną i odświeżającą sukces pierwszych odcinków Simpsonów. Producenci planują obecnie nakręcić drugą część, a fani już zastanawiają się, jak pokręconą i zwariowaną fabułę mogą wymyślić tym razem simpsonowi scenarzyści.

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Tarzan

Dla dzieci,Dla młodzieży | 17 stycznia 2010

32„Tarzan” jest jedną z wielu bajek, które studio Walta Disneya postanowiła poddać własnej obróbce i stworzyć z tego pewną produkcję. Mianowicie w 1999 roku wyprodukowali bajkę o mieszkańcu dżugli tak piękną, że otrzymała Oscara za piosenkę Phila Collinsa. Bajka opowiadała o młodym dziecku, którego rodzice jako jedyny przetrwali straszliwy pożar okrętu i na szalupie trafili na bezludną wyspę, zamieszkałą jedynie przez dzikie zwierzęta. Ojciec był bardzo znanym na świecie inżynierem, więc z łatwością zbudował prowizoryczny dom, który w pewnych względach chronił jego rodzinę przed drapieżnikami. Jednak nie przewidział, iż tygrys wejdzie do domu po drzewie i zabije ich. Tak się jednak stało. W dodatku ten sam tygrys niegdyś zabił nowonarodzone dziecko Kali, wrażliwej gorylicy. Całe stado jej współczuło. I pewnego dnia ona natrafiła na opuszczony dom inżyniera i jego żony. Odnalazła w nim dzieciątko, młodego Tarzana, które postanawia zatrzymać. W tym samym momencie okazuje się, iż tygrys jeszcze nie opuścił miejsca zdarzenia i stara się teraz zabić Kalę. Tej cudem, a właściwie przypadkiem udaje się uciec. Jej stado jest bardzo uprzedzone do nowego dziecka zrozpaczonej matki, ale nie mówią jej tego wprost. Dopiero przywódca stada, Kerchak, mówi wprost, że to dziecko nie pasuje do ich społeczności, jest inne. Kala postanawia jednak zatrzymać je i wychować. Kilka lat później młody Tarzan, jeszcza jako dziecko, stara się wpasować w zwyczaje goryli. Chodzi po drzewach, jak i one, stara się nadążać za ich tempem skoku po drzewach, jednak Terk wraz ze swoimi przyjaciółmi niezbyt akceptuje go w swoim młodym towarzystwie. W końcu Terk jest zmuszona powiedzieć Tarzanowi, że jej kumple niezbyt go lubią, dlatego wymyśla na poczekaniu, że by zdobyć ich uznanie, musi zdobyć włos zerwany słoniowi z ogona. Tarzan bez ostrzeżenia pakuje się do stawu i z wielkim trudem, ale udaje mu się zdobyć owy włos. Jednak spłoszone wielkie zwierzęta taranują jego stado, o mało nie zabijając jego członków. Wtedy Kerchak kieruje swoje pretensje do Kali, przekonuje, że Tarzan nie pasuje do nich, że należy się go pozbyć i tak dalej. Tarzan to wszystko słyszy i ucieka na jakiś czas. Wieczorem pociesza go Kala zapewniając, że kiedyś będzie jeszcze wspaniałym gorylem i to takim, że Kerchak odwoła to, co powiedział. I istotnie, kilka lat później, gdy Tarzan jest już dorosły i razem z Kerchakiem nie wchodzą sobie w drogę – nadarza się okazja, ponieważ stado atakuje tygrys i Kerchaka ratuje Tarzan. Zaraz potem jednak, nadarza się jeszcze „większa” ku temu okazja.

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Animatrix

19„Matrix” bez wątpienia był milowym krokiem w tworzeniu filmów i efektów specjalnych, nic więc dziwnego, że prodcenci wyszli poza szlaban filmu i zrobili z niego bajkę o nazwie „Animatrix”. Jest to zestaw dziewięciu wspaniałych opowieści o świecie osadzonym w realiach Matrixa – rzeczywistości wykreowanej przez maszyny, by mogła spokojnie i bez przymusu kontrolować narodziny ludzi, którzy byli dla maszyn niczym więcej jak tylko bateriami. „Animatrix” jest poniekąd kontynuacją pierwszej części, ale może też funkcjonować jako autonimiczna historia, a właściwie historie, ponieważ zawarte w nich fabuły opowiadają nie tyle o kolejnych perypetiach między Neo a Trinity, a dotyczą całego Matrixa. Tak więc pierwsza opowieść dotyczy innego statku, który kryjąc się przed maszynami, odkrywa, że maszyny odnalazły Syion i przekopują się do niego, a Syion jest ostatnim ludzkim miastem, znajdującym się blisko jądra Ziemi, czyli tam, gdzie jeszcze jest ciepło. Informacja ta pomoże ludzkości przygotować się do walki, która jednak z góry jest wygrana przez maszyny. Kolejna historia opowiada o przeszłości, czyli o tym, jak to się stało, że ludzie zaczęli wojować z maszynami, które sami stworzyli. Widzimy jak bardzo zachłanni i aroganccy mogą być ludzie w stosunku do niższych od siebie gatunków. Jednak z czasem, gdy maszyny zyskały logiczne tryby inteligencji, co znaczyło tyle, że mogą samodzielnie myśleć, zaczęły się buntować, tworzyć własne społeczności. Ludziom nie podobało się, że maszynom wiedzie się lepiej od nich, że nie męczą się, że pracują i ich społeczeństwo znajduje się w lepszym położeniu. Dlatego wywołują z nimi wojnę. Walki trwają bardzo długo, a zwycięzcy ciągle nie widać. Najgorsze jednak dopiero przed ludzkością, która postanawia użyć ostatniego asa, jaki miała w rękawie. Maszyny zasilały się głównie słońcem, więc ludzie wpadli na pomysł, by przesłonić niebo grubą wartstwą dymu. I ruszają do boju. Początkowo idzie im dobrze, maszyny padają jedna po drugiej, jednak z czasem też i komputerom wiedzie się coraz lepiej. Ludzie zaczynają dostawać po swoich najcenniejszych bazach, ginie coraz więcej ofiar, aż zdają sobie sprawę, że stoją na przegranej pozycji. Wojnę przegrywa ludzkość, a ostatni przedstawiciele naszego gatunku postanawiają zawrzec pokój. Ale maszyny już wtedy nie chcą pokoju, tylko rewanżu za wszystkie wyrządzone im krzywdy – organizują własny kodeks, konstytucję i prawa, które nie pozwala współżyć z ludźmi. Dlatego wykorzystują ich jako główne pole zasilania. Ludzie rodzą się w słoikach, dając przez całe swoje życie energię i takimi też umierają, podłączeni do Matrixa.

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

Następna strona