Mój brat niedzwiedź

Dla wszystkich | 7 marca 2010

31„Mój brat nieździedź” to wzruszająca historia autorstwa studia Walta Disneya. Studio otrzymało za niego nominację do Oscara w roku jego produkcji, czyli dwa tysiące trzecim. To wzruszająca historia obsadzona w starodawnych realiach, gdy ludzie polowali na niedźwiedzie. Pewnego dnia dwóch braci wyruszyło na pościg za jednym z nich, tocząc brutalną walkę. W jej wyniku zginął jeden z nich. Drugi brat poprzysięga zemstę, ale nie wie jednego. Akcja w tym momencie skupia się na zmarłym bracie, który po śmierci przybiera postać nieździedzia. Nie może się z tym pogodzić, jest bardzo zrozpaczony, jednak w tym samym dniu przytrafia mu się pewna przygoda. Wpada sam w pułapkę zasawioną przez człowieka. Boi się, że gdy jeden z nich przyjdzie, zabije go. Jednak pojawia się młody niedźwiadek, który okazuje się bardzo irytujący, ale też jedynym kołem ratunkowym dla niego. Postanawia wejść z nim w układ – będą razem podróżować, jeśli go teraz uwolni. Zwierzęta zaczyna łączyć niepisana, dziwna przyjaźń, mianowicie poza tym, że zaczynają się rozumieć, to mimo wszystko rozmawiają o różnicach, jakie dzielą ich między ludźmi. Człowiek w skórze niedźwiedzia broni ludzi, jednak młody ciągle nie rozumie, jak on może tak myśleć. Przecież ludzie to gatunek, który bez przyczyny zabija niedźwiedzie, bez żadnego konkretnego powodu. To bardzo krzywdzi te zwierzęta, a ludzie robią z nich tylko ubrania. Jak można ich rozumieć w tym przypadku? Mężczyzna nie chce zdradzić, że był kiedyś człowiekiem, ponieważ boi się odrzucenia. W tym czasie pojawia się brat człowieka i zaczyna go atakować. Jest wściekły, żądny krwi i mordu na niedźwiedziu. Konflikt trwa do czasu, aż brat nie zostaje strącony w przepaść, z której nie może wyjść. Brat ucieka wraz ze swoim nowym przyjacielem i wyruszają do pewnej utopii dla niedźwiedzi. Tam, opowiada, znajdą spokój, ponieważ tamtymi drogami nie chadzają ludzie, a ryb w tamtejszych stawach jest naprawdę dużo. Podczas wycieczki mężczyzna wpada na wiele ciekawych pomysłów, dzięki którym mogą szybciej podróżować. Wyprawa staje się dla obydwu niedźwiedzi prawdziwą wycieczką, uśmiechają się i rozmawiają, a młody niedźwiadek zdradza, że jego rodzina została zabita przez ludzi i dlatego nie chce nawet słyszeć o tym, że być może gatunek ludzki nie jest taki zły. Zwierzęta docierają w końcu do upragnionego celu, gdzie zwierzęta oddają się przyjemnym kąpielą, nie przejmują się niczym, nie martwią się o kłusujących ludzi i tak dalej. W człowieku w skórze niedźwiedzia odzywają się typowo ludzkie instynkty.

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

Gdzie jest Nemo?

Dla wszystkich | 16 lutego 2010

2Jedną z najgłośniejszych bajek wytwórni Pixara jest słynna opowieść o rybce pod tytułem „Gdzie jest Nemo?”. To sympatyczna opowieść dla każdego, w której głównym bohaterem jest Nemo – rybka, błazenek. Jest on młodziutki i właśnie zaczyna karierę ucznia w szkole. Jego ojciec, Marlin jest bardzo opiekuńczy, ponieważ stracił swoją żonę i resztę dzieci w wyniku starcia z morskim szczupakiem. W pierwszym dniu wyjścia Nemo do szkoły jest bardzo zmartwiony niebezpieczeństwami, jakie czekają w morskich głębinach. I słusznie, ponieważ podczas szkolnej wycieczki Nemo zostaje porwany przez jednego z nurków i przewieziony na drugi konieć świata. Marlin jest straszliwie zrozpaczony, próbuje ratować swojego syna, płynąć za nim, jednak łódka oddala się w zastraszającym tempie i nic nie może na to poradzić. Płynąc najszybciej jak potrafi trafia na Dory – miłą, bardzo koleżeńską rybkę. Dory jest bardzo pomocna i chce pomóc swojemu nowemu koledze, więc pokazuje mu, dokąd popłynęła łódka. Niestety Dory cierpi na brak pamięci krótkotrwałej, co znaczy, że nie pamięta tego, co robiła przed chwilą. Natomiast ma inne bardzo przydatne cechy, to znaczy potrafi czytać ludzkie pismo i jest bardzo spontaniczna, nie boi się niczego, co znacznie przyspiesza pościg za porywaczami Nemo. Już podczas pierwszych minut ich wspólnej podróży wpadają w nieliche tarapaty, to znaczy natrafiają na Żarło, wielkiego, byczego rekina, który zaprasza ich na świetną imprezkę. Dory jest wniebowzięta, jednak Marlin węszy, że to koniec ich dni. Jak się okazuje, Żarło zaprowadził ich do zatopionego pośród morskich min okrętu podwodnego, gdzie wraz ze swoimi kolegami – Tępym i Młotem – organizują wiece na rzecz wspólnoty rybnej. W skrócie, zobowiązują się nie jeść żadnych ryb, ponieważ tak robią tylko niegrzeczne ryby. Podczas wiecu Dory uderza się nosem o okulary podwodne jednego z nurków (napisany jest tam adres właściciela łódki, czyli porywacza Nemo) i traci troszkę krwi z nosa, którą węszy od razu Żarło. Wpada w szał i chce zjeść Marlina oraz Dory, ale przypadkiem wyrzuca z okrętu pocisk, który spada na pole minowe, powodując olbrzymią eksplozję. Nemo w tym czasie trafia do akwarium w gabinecie dentystycznym, gdzie poznaje nowych przyjaciół, a ich przywódca, odważny i mądry Idol planuje wydostanie się z niego prosto do oceanu. Nie wszystkim się to podoba, ale nikt nie sprzeciwia się planowi ucieczki, więc przystępują do dzieła.

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Toy Story

Dla wszystkich | 11 lutego 2010

22Toy Story jest pierwszą w historii kinematografii bajką, w całości wykonaną dzięki technice generowania obrazu przy pomocy komputera. To bardzo sympatyczna, ciągle aktualna historia o dzieciństwie, związanym z nimi emocjami. „Toy Story” zostało wyprodukowane w tysiąc 1995 roku i od razu podbiło serca młodych i dużych widzów na całym świecie. Bajka opowiada o perypetiach zabawek, które są własnością sympatycznego Andy’ego, młodziego dzieciaka, który uwielbia się nimi bawić. Jednak gdy Andy idzie do szkoły, wychodzi na dwór czy zwyczajnie nie ma czasu bawić się swoimi ulubionymi postaciami, wtedy zabawki ożywają. Okazuje się, że zabawki żyją w swojej małej, zamkniętej w pokoju Andyego społeczności, a ich nieformalnym przywódcą jest Chudy – dzielny kowboy, który nie boi się niczego i jest zadowolony z takiego stanu rzeczy. Jednak pewnego dnia Andy dostaje nową zabawkę – jest nim Buzz Astral, kosmonauta, kosmiczny wojownik, który nie dość, że jest arogancki i nie słucha się nikogo, to jeszcze jest przekonany, że jest prawdziwym astronautą, nie bajką. Wszyscy zaczynają słuchać Buzza i interesować się nim znacznie żywiej niż Chudym, który schodzi na drugi plan. Tak samo robi Andy – coraz częściej bawi się Buzzem, zapominając o Chudym. Jemu bardzo nie podoba się taki stan rzeczy, dlatego postanawia coś z tym zrobić. Chce wykorzystać każdą nadaną mu okazję, by pozbyć się nowego faworyta zabawek i w końcu udaje mu się wyrzucić go z okna, jednak przez przypadek leci z nim i ląduje w samochodzie, który wywiezie ich do miasta, co poniesie ze sobą straszne konsekwencje. Od tej pory dwie konkurujące ze sobą zabawki będą musiały współpracować, by przeżyć i wrócić bezpiecznie na czas, zanim Andy wraz z rodziną przeprowadzą się do innego miasta. W bajce występuje kilka postaci. Pierwszoplanowy Chudy jest kowboyem. Najmądrzejszy ze wszystkich uchodzi za przywódcę, ponieważ takim mianuje go zawsze Andy przy zabawach. Konkurujący mu Buzz jest natomiast święcie przekonany, iż nie jest jakąś tam zabawką, a prawdziwym kosmicznym wojownikiem, który ma do wykonania misję, a jego pobyt w pokoju Andy’ego uznaje za kolejną niezbadaną planetę. Oprócz niego występuje tu także Pan Bulwa, czyli ziemniak, który jest pantoflarzem, Rex, czyli tyranosaurus rex, który bardzo chce być straszny, ale mu to nie wychodzi i wiele innych, sympatycznych zabawek, które wnoszą do tej historii wiele śmiesznych sytuacji.

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Dawno temu w trawie

Dla wszystkich | 9 lutego 2010

14Pixar wyprodukował pewną bardzo przyjemną bajkę o tytule „Dawno temu w trawie”. To historia, której akcja dzieje się w mrowisku. Jej bohaterowie to zapracowane mrówki, które znają tylko jednno motto: „ciężka praca popłaca”. Księżniczka mrówek ma niedługo przejąć staż po królowej i dopilownuje, by aktualnie pracujące mrówki radziły sobie doskonale. Królowa ją uspokaja i w tym momencie zostaje przygnieciona wielkim źdźbłem trawy. Okazuje się, że Flik, majsterkowicz, uznawany w tym mrowisku za lenia, który dużo kombinuje, a mało robi, znowu wymyślił nowe urządzenie, które niby ma poprawić jakość ich zbiorów. Zostaje za to skarcony. Mrówki bowiem od kilku lat gnębione są przez gang pasikoników, które wymuszają na biednych mrówkach characz w zamian za ochronę. Gdy nadlatują nad gniazdo, Flik nieumyślnie strąca zebrane jedzenie do strumyczka, co bardzo denerwuje pasikoniki. Ich szef, Hoper, postanawia dać im drugą szansę nazbierania jedzenia, ale tym razem podwójnej ilości. Odlatuje bez słowa i grozi najgorszym, co możliwe, jeśli jego zamówienie nie zostanie zrealizowane. Wszyscy są źli na Flika, ale ten podczas wyjaśniania komisji, jak doszło do tej tragedii, wpada na pomysł, by zawołać jakieś odważniejsze i silniejsze owady, by uchroniły ich przed mafią psikoników. Komiska dla świętego spokoju postanawia wysłać go na łąkę, by takich osiłków odnalazł i sprowadził tutaj. Nikt za bardzo nie wierzy w sukces tej misji, ale Flik jest pełen nadziei. W tym samym czasie na łące, w wyrzuconej puszce po konserwach organizowany jest cyrk. Jego właścicielem jest łakoma na pieniądze pchła, która tresuje swoich podwładnych. Bohaterowie cyrku to dwa patyczaki, biedronka, chrząszcz, dwa głupie mniejsze chrząszcze i wielki, tłusty robal, który jest przed etapem przepoczwarzenia się w pięknego motyla, jednak jego tusza mówi, że raczej to się nie wydarzy. Po występie w cyrku grupa cyrkowców wpada w konflikt z muchami i przypadkiem wychodzi z niego zwycięzko, a obserwujący to wszystko Flik uważa ich za bohaterów, po czym zaprasza do siebie. Nie do końca poinformowana trupa spragniona nowej pracy przyjmuje „zaproszenie” Flika i leci z nim do mrowiska. Na miejscu jednak dowiaduje się, iż ich zadaniem nie będzie wystawienie pokazu cyrkowego, a ubicie stada groźnych koników polnych. Flik wpada jednak na pomysł, jak mogą przechytrzyć koniki polne – potrzebe jednak do tego będzie determinacja i wiara w jego zwariowane pomysły.

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

Shrek

Dla wszystkich | 2 lutego 2010

25Jeżeli ktoś miał wątpliwości co do przyszłości bajek wygenerowanych komputerowo, to „Shrek” całkowicie rozwiał wszelkie wątpliwości. Tak się bowiem złożyło, że mimo iż przed „Shrekiem” było już sporo bajek tego typu, to właśnie on zjednał sobie piorunującą wręcz ilość fanów na całym okrągłym świecie. Nikt się nie spodziewał, że bajka z ogrem w woli głównej przyniesie takie zyski. Mianowicie historia przedstawiała się w niewinny sposób. Shrek był samolubnym, nielubianym i egocentrycznym ogrem zamieszkującym lasy królestwa Farquada. Mieszkający niedaleko wieśniacy często chodzili do niego, by albo go przegonić, albo zabić, ale zawsze wracali wystraszeni. Shrek lubił samotność, dobrze się czuł, gdy mu nie przeszkadzano. Aż pewnego dnia lord Farquad rozkazał wywieść ze swojej okolicy wszystkie baśniowe stwory, a ludziom, którzy je dobrowolnie przyprowadzą, ofiaruje pieniądze. W dniu targu jednym z takich właśnie pechowych stworzeń jest osioł gadający ludzkim głosem. Zwierzak jest rozgadany, irytujący, ale doskonale wie, kiedy należy zamilczeć i dzięki temu ucieka z targu poznając Shreka, który wybawia go z opresji ścigających jego rycerzów. W ten sposób Osioł zostaje ze Shrekiem, a tej samej nocy na bagno Shreka przybywa cała gromada wygnanych ze swoich domów baśniowych stworów. Shrek jest tym wszystkim zirytowany, postanawia więc udać się osobiście do lorda Farquada, by ten zabrał z powrotem wesołą gromadkę. W tym samym czasie lord Farquad dzięki Magicznemu Zwierciadłu dowiaduje się, że do zostania królem z prawdziwego zdarzenia pozostaje tylko poślubić królewnę. Tak więc organizuje zawody, a wygrany rycerz będzie miał zaszczyt wyruszyć na odsiecz królewnie, uwięzionej w najwyższej komnacie najwyższej wieży, w zamku strzeżonym przez smoka. Shrek przerywa uroczystość i wybija wszystkich atakujących go rycerzy, a lord Farquad chce wejść z nim w układ. On uratuje jego księżniczkę, a wtedy Farquad nada mu tę ziemię, zabierając stamtąd wszystkie baśniowe stwory. Shrek wchodzi w układ i wyrusza wraz z Osłem do mrocznego zamku, by uratować uwięzioną księżniczkę Fionę. Gdy docierają na miejsce, smok okazuje się samotną, szukającą pociechy smoczycą, a księżniczka jest bardzo rozkapryszona. Gdy dowiaduje się, że jej wybawcą jest ogr, zaczyna jeszcze bardziej kaprysić. Shrek niemal siłą zabiera ją w drogę powrotną, podczas której zmieni się nie tylko jego życie, ale także księżniczki Fiony, a sam Farquad niedługo będzie musiał zmierzyć się z kłopotami o wiele większymi niż kompleks króla.

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

Następna strona